Refluks

Refluks to uczucie pieczenia w gardle oraz klatce piersiowej. Jest spowodowane cofaniem się kwasu żołądkowego do przełyku.

Przyczyny i objawy

Refluks najczęściej występuje tuż przed snem, kiedy leżysz, głównie dlatego, że w takiej pozycji kwas żołądkowy nie potrzebuje tyle siły, aby przemieścić się w stronę klatki piersiowej oraz gardła.

Kwas żołądkowy pomaga rozkładać jedzenie. Niestety z wiekiem nasze ciała są mniej przystosowane do powstrzymywania kwasu przed przemieszczaniem się w górę ciała. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że refluks częściej pojawi się u starszych osób, choć nie jest wykluczony u młodych.

Objawy refluksu to:

  • Uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub gardle po spożyciu posiłku
  • Piekący kwaśny lub słony płyn w gardle, któremu towarzyszy problem z przełykaniem
  • Złe samopoczucie
  • Trudność lub ból związany z przełykaniem
  • Świszczący oddech
  • Odbijanie

W większości przypadków refluks jest naturalną odpowiedzią na kwas żołądkowy, który drażni niezabezpieczony przełyk.

Co powoduje refluks?

  • Smażone i tłuste potrawy
  • Przejadanie się
  • Jedzenie zbyt szybko
  • Tłuste mięso oraz nabiał
  • Alkohol, napoje zawierające kofeinę oraz ostre jedzenie - które mogą również powodować rozluźnienie zwieracza

Także nadwaga ma znaczenie, gdyż może oznaczać wzrost ciśnienia w żołądku, zmuszając do otwarcia zastawki zwieracza przełyku po jedzeniu.

Nie zapominajmy o stresie, który również może nasilać objawy. Stres wyczerpuje nasze zapasy prostaglandyn, które chronią żołądek przed kwasem. Postaraj się zapewnić co najmniej osiem godzin spokojnego snu w ciągu nocy i pozbądź się czynników, które mogą go powodować, jeśli jest to możliwe.

Najczęściej zadawane pytania

U niektórych osób pojawia się refluks krtaniowo-gardłowy. Najczęstszymi objawami są ból gardła i kaszel, któremu towarzyszy uczucie „guzka”, który nie znika. Jeśli uważasz, że masz refluks krtaniowo-gardłowy skonsultuj się z lekarzem.

Stres i niepokój mogą wpłynąć na produkcję prostaglandyn przez nasze organizmy, które uczestniczą w procesie gojenia i naprawy szkód wyrządzonych przez refluks.

W przypadku refluksu kwasowego ważne jest, aby najpierw spróbować obserwacji tego, co konsumujesz na co dzień. Zwiększenie świadomości na temat tego, co jesz, jest skutecznym środkiem.

Jedzenie, którego powinniśmy unikać, aby uniknąć refluksu to:

  • Tłuste lub ostre potrawy
  • Nabiał
  • Kremowe sosy

Leczenie

Wiemy, jak destrukcyjny może być refluks, dlatego leki Gaviscon zostały zaprojektowane w celu natychmiastowego łagodzenia uczucia pieczenia i zapobiegania dalszemu dyskomfortowi związanemu z refluksem. Nasze produkty tworzą barierę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się kwasu - i innych agresorów, takich jak pepsyna i żółć - do przełyku.

Specjalna formuła leków Gaviscon zawiera alginian sodu w kleistej postaci, który formuje ochronną barierę na treści żołądkowej.

Gaviscon zapewnia szybkie uczucie ulgi pozwalającej wrócić do normalnego życia.

Dawkowanie: Zwykle stosowana dawka leku Gaviscon u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 rokużycia to 10-20 ml zawiesiny lub 2 do 4 tabletek w przypadku wystąpienia objawów po posiłku i przed snem (do czterech razy na dobę). Zawiesinę wstrząsnąć przed użyciem.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.Leku Gaviscon nie powinno się przyjmować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.