Zgaga

Zgaga to uczucie pieczenia w klatce piersiowej spowodowane przez cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Przyczyny i objawy

Zgaga najczęściej pojawia się po spożytym posiłku, przed pójściem spać lub w nocy.

Objawami zgagi są między innymi:

  • Uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub gardle po spożyciu posiłku
  • Piekący kwaśny lub słony płyn w gardle, któremu towarzyszy problem z przełykaniem
  • Ucisk za mostkiem
  • Uczucie wzdęcia
  • Potrzeba odbijania
  • Złe samopoczucie

W większości przypadków, zgaga jest naturalną odpowiedzią na obecność kwasu żołądkowego. Potrafi jednak bardzo uprzykrzyć życie, stąd zalecenie ogranczenia spożywania niektórych produktów.

Przyczyny powstawania zgagi

  • Smażone i tłuste potrawy
  • Przejadanie się
  • Spożywanie posiłków zbyt szybko
  • Tłuste mięso i nabiał
  • Alkohol, napoje zawierające kofeinę oraz ostre jedzenie, które mogą również powodować rozluźnienie zwieracza przełyku

Stres oraz nadwaga również przyczyniają się do odczuwania zgagi, więc ostrożna dieta i ćwiczenia są w stanie pomóc. Jednakże nie musisz odkładać swojego życia na bok z powodu zgagi – i dlatego jesteśmy tutaj, żeby Ci pomóc.

Najczęściej zadawane pytania

Zgaga może mieć ogromny wpływ zarówno na jakość i ilość snu, ponieważ choroba refluksowa przełyku najczęściej pojawia się w czasie snu. Pozycja leżąca ułatwia kwasowi przemieszczanie się w stronę gardła, co potęguje uczucie zgagi.

  • Jedzenie ciężkich posiłków. Pozostań przy lekkiej diecie i mniejszych porcjach, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zgagi.
  • Tłuste jedzenie. Jedzenie bogate w tłuszcz także może być sprawcą zgagi lub refluksu.
  • Stres i niepokój. Czy wiesz, że stres może powodować rozstrój żołądka? Dzieje się tak, ponieważ niepokój zużywa prostaglandyny – lipidy w naszym ciele, które chronią nas od kwasu.
  • Picie alkoholu. Alkohol rozluźnia dolny zwieracz przełyku (mięśnie, które chronią nas przed kwasem). Tłuste jedzenie, które często temu towarzyszy, szkodzi dodatkowo.
  • Palenie. Tak jak w przypadku alkoholu, nikotyna rozluźnia dolny zwieracz przełyku, powodując wzrost prawdopodobieństwa refluksu - przemieszczenia się kwasów w górę żołądka.

Tryb życia jest ważnym czynnikiem do rozważenia. Rzucenie palenia, zwracanie uwagi na to co jesz i podejmowanie kroków w celu redukcji stresu – wszystkie te metody są skutecznymi środkami w walce ze zgagą. Na rynku dostęne są także leki Gaviscon, stworzone by szybko eliminować uczucie zgagi. Gaviscon tworzy barierę ochronną na treści żołądkowej, która zapobiega przedostawaniu się jej z powrotem do przełyku i chroni przed potencjalnymi szkodami spowodowanymi przez zgagę – szczególnie kiedy śpisz.

Leczenie

Aby powstrzymać kwas przed przemieszczaniem się i podrażnieniem, leki Gaviscon zawierają alginian sodu, w kleistej postaci, który formuje ochronną barierę na treści żołądkowej aby zapobiegać przedostawaniu się kwasu - i innych agresorów, takich jak pepsyna i żółć - do przełyku. Leki Gaviscon zostały zaprojektowane w celu szybkiego łagodzenia uczucia pieczenia i zapobiegania dalszemu dyskomfortowi związanemu ze zgagą.

Dawkowanie: Zwykle stosowana dawka leku Gaviscon u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 rokużycia to 10-20 ml zawiesiny lub 2 do 4 tabletek w przypadku wystąpienia objawów po posiłku i przed snem (do czterech razy na dobę). Zawiesinę wstrząsnąć przed użyciem.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Leku Gaviscon nie powinno się przyjmować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Najczęściej zadawane pytania

Nasze ciała wykorzystują kwas aby rozkładać pożywienie, w przełyku mamy zastawke, tzw. „bramę”, która utrzymuje kwas w odpowiednim miejscu. Czasami kwas przedostaje się do przełyku i wywołuje zgagę.

Chorzy często skarżą się na dyskomfort po posiłku lub gdy przebywają w pozycji leżącej.

Starsi ludzie częściej cierpią na zgagę, ponieważ zastawka słabnie z wiekiem.